Burun Estetiği Neden Yapılır?
Burun Estetiği Neden Yapılır?

Burun estetiği operasyonu burnu yeniden şekillendirmek, daha genç ve yüzle uyumlu estetik bir görünüm sağlamak amacıyla uygulanır. Burun küçültülebilir; burnun üst dudak ile olan açısı değiştirilebilir, burun ucu onarılıp, burundaki girinti, çıkıntı gibi diğer kusurlar düzeltilebilir. Burnunuzun görünümünden memnun değilseniz burun estetiği operasyonu uygulanabilir.

 

Burun estetiği ameliyatı ile burnun boyutu, şekli ve açısını değiştirir; yüzün geri kalanıyla uyumlu ve orantılı hale getirilir. Bununla birlikte nefes alamama gibi solunum problemleri de düzeltebilir.

 

Burun estetiği ameliyatının sonuçları isteğinize ve beklentilerinize bağlı olarak değişecektir. Ameliyatın amacı belirlenirken doktorunuzla iyi diyalog kurmanız önemlidir.

 

Burun estetiğinin sonuçları kalıcıdır ancak ileride travmaya maruz kalma sonuçları değiştirebilir. Burun estetiği 18 yaşını tamamlamış bireylere uygulanır. Ameliyat bu yaştan önce yapılırsa burun gelişiminin devam etmesi ameliyat sonuçlarını değiştirebileceğinden 18 yaşından küçüklerde önerilmemektedir.

Burun Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Burun estetiği ameliyatı, en sık burunlarının görünümünden memnun olmayan bireylere uygulanır. Burnu yüz ile uyumlu ve orantılı hale getirmek amaçlanır. Burun estetiği operasyonu adaylarının daha küçük bir yüzdesi ise yapısal bozukluklar ve burun yaralanmaları nedeniyle nefes darlığı gibi sorunlar yaşayan bireylere uygulanmaktadır.

Burun Estetiği Operasyonu aşağıdaki kriterlere uyanlara uygulanabilir:

 • Yüzüne göre çok büyük veya çok küçük buruna sahip olanlar.
 • Burun köprüsünde çıkıntı olanlar.
 • Geniş bir buruna sahip olanlar.
 • Eğri, burun yüzeyi düzensiz ve büyük burun ucuna sahip olanlar.
 • Burunun bir kısmının simetrisi bozulacak şekilde yaralanan kişiler.
 • İç burun yapısındaki düzensizlikler nedeniyle solunum problemleri yaşayanlar.
Burun Estetiği Kimler İçin Uygundur?
Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır

Burun estetiği ameliyatı, çeşitli etkilere bağlı olarak oluşan burun bölgesindeki deformasyonların giderilmesi amacıyla da uygulanır. Bu deformasyonların ortaya çıkardığı nefes alma, düzensiz görüntü gibi problemlerin giderilmesi amacıyla çeşitli teknikler kullanılarak uygulanabilir. Bu uygulamalar hasta özelinde belirlenir. Uygulama ile amaçlanan görünüm yüzün geri kalanıyla tam olarak uyum sağlayan, yapay bir görüntü olmadan doğal ama gösterişli bir burun elde etmektir. Operasyon, açık ve kapalı teknik olmak üzere en basit anlatımıyla temelde iki teknik olarak uygulanır, bunlara ek olarak ameliyatsız teknik ile de uygun hastalarda onarım yapılabilmektedir. Sizin için en uygun yöntemi plastik cerrahınıza muayene olduktan sonra, doktorunuzun önerileri doğrultusunda vermeniz en sağlıklı karar olacaktır.

Ameliyatsız (Dolgu) Burun Estetiği

Dolgu yöntemi herhangi bir cerrahi kesi gerektirmeden uygulanan bir tekniktir. Hafif kemerli ve ciddi ölçüde olmayan profil eğrililerinde uygulanabilir. Hyaluronik asit içeren dolgu malzemesi, hasta tarafından arzu edilen estetiği sağlamak amacıyla, burnun ihtiyaç olan bölgesine enjekte edilerek, estetik bir görünüm yaratılır. Cerrahi müdahale istemeyen bu teknik için uygun hastalarda başvurulan yöntemdir. Plastik cerrahınıza muayene olduktan sonra bu yönteme uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Revizyon Burun Estetiği

Revizyon burun estetiği operasyonları, uygulanan eski burun estetiği müdahalelerinin sonuçlarından memnun kalmayan kişilere uygulanan ikinci ya da üçüncü burun estetiği operasyonlarıdır. Uygulaması, ilk yapılan ameliyatlara göre daha zordur. Daha öncesinde yapılan uygulama sonucu oluşan değişkenlerin de hesaba katılmasıyla operasyonun zorluk derecesi katlanarak artar. Revizyon burun estetiği ameliyatını yapacak doktorun deneyimli bir plastik cerrah olması şarttır. İlk burun estetiği operasyonlarının sonuçlarının oturması yaklaşık iki yılı bulacağı için genellikle revizyon ameliyatının bu süreç içinde yapılmaması önerilir.

Ameliyatsız (Dolgu) Burun Estetiği
Burun Estetiği Ameliyatı Riskleri ve Komplikasyonları
Burun Estetiği Ameliyatı Riskleri ve Komplikasyonları

Burun estetiği operasyonu sonrasında göz ve burun çevresinde geçici şişlik, ödem ve morarma olması olağandır. Ortaya çıkabilecek diğer sonuçlar şunlardır:

 • Kanama
 • Septumda (Burun deliklerini ayıran duvar) minimal hasar oluşumu
 • Cilt dokusunun bozulması (cilt nekrozu), tahriş gibi cilt problemleri
 • Enfeksiyon (riski azaltmak için ameliyattan sonra koruyucu amaçlı antibiyotik uygulanır)
 • Burnun içindeki ödem nedeniyle burun tıkanıklığı
 • Anestezi komplikasyonları
 • Ameliyatın kozmetik sonuçlarının beklentilerle nadiren uyumsuz olması
Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı sırasında cerrahınız burundaki kıkırdak ve kemiklere dışarıdan belli olmayacak ufak bir kesi yardımıyla ulaşır. İstenilen sonuca ve kişinin anatomisine bağlı olarak, bazı kemik ve kıkırdaklar alınabilir veya vücudun başka bir bölümünden alınan doku ya da sentetik bir dolgu maddesi eklenebilir. Cerrah kemik ve kıkırdağı yeniden düzenleyip şekillendirdikten sonra cilt, diğer dokular onarılarak ameliyat sonlandırılır. 
Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında hastanede uygulanır. Ameliyatsız burun estetiği olarak bilinen dolgu işlemi ise, poliklinik şartlarında uygulanır. Ameliyat olan hastaların genellikle ilk geceyi hastanede geçirmeleri önerilir.

Burun Estetiği Ameliyatı
Op. Dr. Hakan Demirel
Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan sonra hafif ödem ve morluk olabilir. Soğuk kompres uygulamak şişlik, morluk ve ağrıyı azaltacaktır. Burun estetiği ameliyatı sonrasında iyileşme cerrahın deneyimine ve ameliyat olacak kişinin cilt, doku özelliklerine bağlı olarak birkaç günden iki haftaya kadar değişebilmektedir.

Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gerekenleri aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

 • Ameliyattan sonraki ilk iki gün yüksek yastıkla yatılması önerilir
 • Ağır sporlara geri dönmeniz birkaç hafta sürebilir.
 • Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe yorucu egzersiz yapmayın.
 • En az dört hafta boyunca optik gözlük ve güneş gözlüğü kullanmayın.
 • Doktorunuzla rutin randevularınızı aksatmayın (Genellikle bir hafta sonra bandajlar ve dikişler çıkarılır).
 • Bandajlar çıkarılana kadar banyo yapmak yerine bölgeyi ıslatmadan duş alın.
 • Bandajları ve gazlı bezleri doktorunuzun talimatına göre değiştirin.
 • Ameliyattan bir hafta sonra işe dönülebilir.

Genel olarak hastalar ameliyatlarından iki hafta sonra işlerine dönebilirler. Bununla birlikte faaliyet seviyelerini kontrol altında tutmaya devam etmelidirler.