Kaş Kaldırma Nedir?
Kaş Kaldırma Nedir?

Bireylerin en çok tercih ettiği operasyonlar arasında yer alan kaş kaldırma uygulamaları, kaşlardaki görünüm bozukluklarını ortadan kaldırırken; bir yandan da yüz mimiklerinizi daha canlı bir hale getirmektedir. Yaşa ve dış etkenlere bağlı olarak kaş bölgesinde sarkma, solma, dökülme gibi problemler oluşmakla birlikte gerçekleştirilen cerrahi ve ameliyatsız işlemler sonrasında bu sorunlar ortadan kaldırılır.

 

Gözlerimiz ve kaşlarımız, yüz bölgesinde estetik açıdan güzelliğimizi ön plana çıkaran detaylar arasında yer almaktadır. Kaş bölgesindeki sorunların estetik olarak düzeltilmesi ise hem güzel hem de genç bir görünüme kavuşmanızı sağlayacaktır.

Kaş Kaldırma Kimlere Yapılır?

Kaş bölgesinde sarkma, düşme ve çevresinde kırışıklık gibi sorunlar ile karşı karşıya kalan bireylerin kaş kaldırma operasyonunu tercih ettiği görülmektedir. Ayrıca yüz genelinde kırışıklık ve çizgilere sahip olan kişiler de yine doktorun tavsiyelerine bağlı olarak bu sorunları ortadan kaldırmak için diğer tedavilere ek olarak kaş kaldırma işlemini tercih edebilirler.

 

Yaş olarak bakıldığında ise ergenlik dönemini henüz tamamlamamış olan bireylerde kaş kaldırma operasyonu yapılmamakla birlikte herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

Kaş Kaldırma Kimlere Yapılır?
Kaş Kaldırma Nasıl Yapılır?
Kaş Kaldırma Nasıl Yapılır?

Genellikle cerrahi olarak saçlı deride açılan küçük kesiler yardımıyla kaş bölgesinin askılanması ve cildin gerginleştirilmesi şeklindedir. Yapılan bu işlem sonrası hem kaş bölgesi kaldırılır hem de ciltte gerginleşme meydana geldiği için kırışıklıklar, çizgiler azalır. Ayrıca kaş kaldırma işlemi yüzün genel hatlarına da olumlu yönde destek verdiği için estetik görünümün genel olarak iyileşmesini sağlar. Hastanın isteğine ve estetik sorunların seviyesine bağlı olarak iple kaş askılama yöntemleri de kullanılabilir.

Kaş Kaldırma Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygulanacak olan tedavi yöntemine bağlı olarak iyileşme sürecinin uzunluğu değişmektedir.

 

  • Operasyon sonrası kızarıklık, şişlik ve morarma gibi durumlar görülebilir ancak bu durum birkaç gün içinde ortadan kalkar.
  • Dikişler varsa yaklaşık 5 ile 7 gün arasında alınır.
  • Sürecin başarılı bir şekilde tamamlanması halinde ise hasta normal hayatına dönüş yapabilmekte ve solaryum, makyaj, güneşlenme gibi aktivitelerden de olumsuz etkilenmemektedir.
  • Kalıcı bir yöntem olmakla birlikte hastanın bu süreçte kendisine dikkat etmesi halinde cildin gerginliği uzun süre bozulmaz.
Kaş Kaldırma Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kaş Kaldırma İşleminin Avantajları Nedir?
Kaş Kaldırma İşleminin Avantajları Nedir?

Kaş kaldırma operasyonunu tercih eden bireyler, çeşitli avantajlar ve faydalara da sahip olmaktadır. Dış etkenlere bağlı olarak estetik açıdan yaşanan problemlerin giderilmesi sonrasında hastanın hayatında birçok değişikliğin yaşandığı belirtilmektedir.

  • Gevşek bir kaşa sahip olunması halinde beraberinde kırışıklıklar da meydana gelecektir. Kaş kaldırma operasyonu sonrasında kırışıklıklar ve görünüm bozuklukları ortadan kaldırılacağı için hasta daha genç bir görünüme sahip olur.
  • Mimikler ile yüz ifadesi çok daha belirgin ve estetik bir hal alır.
  • Hasta operasyon sonrasında psikolojik açıdan kendisini iyi hisseder.
Kaş Kaldırma İyileşme Süreci

Uygulamanın yapılış şekli ve uygulanan teknikler hastadan hastaya göre değiştiğinden dolayı iyileşme süreci farklı olacaktır. Cerrahi teknikler uygulandıysa ödem ve şişlik görülebilir ancak bu sorunlar birkaç gün içinde hızla kaybolacaktır. Dikişler varsa ilk kontrolde alınacaktır. Ameliyatsız teknikler kullanılırsa iyileşme süreci daha hızlı olacaktır.

 

Tüm bu sürecin başarılı şekilde geçmesi halinde hasta sosyal hayatına daha genç ve güzel bir yüz ifadesiyle devam eder.

Kaş Kaldırma İyileşme Süreci