Kepçe Kulak Estetiği Nedir?
Kepçe Kulak Estetiği Nedir?

Kepçe kulak estetik operasyonuna otoplasti denmektedir. Bu operasyonda kulak kepçesi ve kulak memesindeki şekil bozuklukları veya hastayı rahatsız eden kulak boyutları istenilen şekle getirilir. Otoplasti operasyonu ortalama 30 dakika – 1 saat sürmektedir, oldukça konforlu bir iyileşme süreci vardır. Normalden büyük veya biçimsiz kulaklar kişi için her yaşta özgüven eksikliğine neden olabilir. Özellikle okul çağındaki çocuklar fiziksel özellikleri nedeniyle toplum dışı bırakılabilmektedir. Kepçe kulak estetiği kulak kıkırdağındaki boyut ve şekil bozukluklarını çözmeye yönelik operasyonlardır. Ameliyatlı veya ameliyatsız (iple) şekilde uygulanabilir. Ameliyatsız – iple uygulanan yöntem sonuçları çoğunlukla kalıcı değildir, bu nedenle pek tercih edilmemektedir. İşlemin kalıcılığı açısından genellikle ameliyat tercih edilir.

 

Kepçe kulak estetiklerine otoplasti denir. Bu işlemlerde kulak kepçesi ve memesindeki şekil bozuklukları veya hastayı rahatsız eden kulak boyutları istenilen şekle getirilir. Kulakta kıkırdağın fazla büyük olması, kulak memesi ve kulaktaki şekil bozuklukları şeklinde gözlenebilir. Otoplasti işlemleri kısa sürede gerçekleşir ve konforlu bir iyileşme süreci vardır. Normalden büyük veya biçimsiz kulaklar kişi için her yaşta sorun olabilir. Girilen ortamlarda kişi kendini rahatsız hissedebilir, kapatmaya çalışır. Bu problemler kepçe kulan işlemleriyle kısa sürede çözülür.

Kepçe Kulak Estetiği Kimlere Yapılır?

Kepçe kulak estetiği kulak kıkırdağında görsel sıkıntılar varsa gerçekleştirilir. İşlemle çözülebilecek sorunlar şöyledir:

  • Kepçe kulak estetiği, kulak kıkırdağının kepçe görünümünde olması ya da şekil bozukluklarında uygulanabilir.
  • Kulak kıkırdağı normalden büyük ise otoplasti uygulanabilir.
  • Kulak kıkırdağı öne doğru çıkık ise kıkırdak arkaya doğru yerleştirilebilir.
  • Kulak memesinde görünen şekil bozuklukları otoplasti ile düzeltilebilir.

Kepçe kulak estetiği olarak bilinen otoplasti uygulamasında üst yaş sınırı yoktur. Diğer estetik işlemler 18 yaşından önce yapılmazken, bu operasyon 4-5 yaşından itibaren gerçekleştirilebilir. Özellikle çocukluk yıllarında, arkadaşlık kurarken çocuğun kötü etkilenmemesi için erken yaşlarda tercih edilebilir. Kulağın gelişimi 4 yaşına doğru tamamlanır. Bu yüzden yaş sınırı dörtten başlamaktadır.

Kepçe Kulak Estetiği Kimlere Yapılır?
Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?
Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak estetiği ameliyatları problemli bölgeye ve hastanın yaşına göre farklı teknikler kullanılarak gerçekleştirilir. Erken yaşlarda, kıkırdak esnekliği olmasının avantajı olarak görüntü bozuklukları dikişlerle kulağa istenilen şekil verilebilir. Kulakta fazlalık oluşturan kıkırdak, yumuşak doku ihtiyaca göre alınabilir. Bu operasyonların her birinde kulak arkasına bir kesi açılır, operasyon sonrası dikiş atılarak bölge pansumanla kapatılır. Elastik bandaj yerleştirilir. Operasyon hastanın ihtiyacına göre genel veya lokal anestezi altında gerçekleşebilir. Lokal anestezi uygulandıysa aynı gün hastaneden taburcu olmak mümkündür.

Kepçe Kulak Estetiği Riskleri ve Komplikasyonları

Kepçe kulak operasyonlarında kanama ihtimali çok düşüktür, ancak nadiren kan birikmesi gözlenebilmektedir. Bu tedavi edilebilir bir durumdur. Operasyon sonrasında enfeksiyon gelişmesini önlemek amacıyla düzenli pansuman önerilir. Operasyon sonrasında bir süre kullanılan bandajlar operasyonda oluşturulan şeklin korunmasına yardımcı olur. Kepçe kulak estetiği operasyonlarında oldukça büyük oranda başarı sağlanır.

Kepçe Kulak Estetiği Riskleri ve Komplikasyonları
Kepçe Kulak Estetiği İyileşme ve Etki Süresi
Kepçe Kulak Estetiği İyileşme ve Etki Süresi

Kepçe kulak estetiği kalıcı bir operasyondur. Operasyon sonrası uygulanacak bandaj ilk bir hafta gece – gündüz kullanılmalıdır. İkinci hafta ise sadece geceleri kullanılır. Operasyon gören hasta çocuk yaşta ise, bir hafta sonra okuluna dönebilmektedir. Operasyon sonrası düzenli pansuman önerilir. Ameliyatta kendiliğinden yok olan dikişler kullanıldıysa dikiş aldırmaya gerek yoktur. Bu dikişler tercih edilmediyse bir süre sonra dikişler doktorunuz tarafından alınacaktır. Erişkinlerde işe dönme süresi bir haftadan daha kısadır hatta ertesi gün dahi olabilmektedir. Operasyon sonrasında hastanın ihtiyacına göre doktor kontrolleri planlanır. Sıklık derecesi zaman geçtikçe azalsa da 6 ay kadar kontroller sürer. Operasyonda açılan kesi kulak arkasına saklanmaktadır, bu nedenle yara izleri görünmez.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kepçe kulak estetiği operasyonu öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken hususları sıralayacak olursak:

  • Operasyon öncesinde doktorunuza geçirilmiş hastalıklar, kullanılan ilaçlar, varsa alerjiler hakkında eksiksiz bilgi verilmelidir.
  • Aspirin gibi ilaçlar operasyondan en az 7 gün önce bırakılmalıdır ve doktorunuz belirtene kadar kullanılmamalıdır.
  • Operasyondan sonra belirtilen süre boyunca pansuman açılmamalıdır. Pansuman değişimleri gününde yapılmalıdır.
  • Operasyon sonrasında doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.
  • Bandaj kullanımı doktorun belirttiği süre boyunca devam etmelidir.
Op. Dr. Hakan Demirel