Liposuction (Yağ Aldırma) Nedir?
Liposuction (Yağ Aldırma) Nedir?

Vücudun belli bölgelerinde yağ birikmesi sonucu vücutta oluşan dengesiz görüntüyü gidermek amacıyla yapılan uygulamalardır. Spor ve egzersizle yağlardan kurtulmanın zor olduğu durumlarda, özellikle bölgesel yağlanmanın olduğu kişilerde cerrahi yöntemler devreye girerek hastaları bu görüntüden kurtarmayı amaçlamaktadır. Bölgesel yağ birikimlerinden hastaları kurtarmak amaçlı geliştirilen en başarılı tekniklerin başında ise liposuction, yani yağ aldırma uygulaması gelmektedir.

 

Liposuction birçok varyasyonu bulunmakla birlikte temelde yağların cerrahi yöntemler kullanılarak vücuttan alınmasını ifade eden tıbbi bir terimdir. Amaç zayıflamak değil, vücudun görünüşünü dengesiz hale getiren bölgesel yağ birikiminden kurtulmaktır. Günümüzde en çok klasik liposuction ve son dönemde vaser liposuction teknikleri kullanılmaktadır. Tekniğin gelişimi yağ dokularını en hasarsız şekilde almak ve hasta konforunu arttırmak üzerine gelişme göstermektedir.

Liposuction (Yağ Aldırma) Kimlere Yapılır?

Liposuction uygulamasının temel amacı bölgesel yağ aldırma esasına dayanır. Uygulama genellikle bölgesel yağ birikmesi probleminden rahatsız olan herkese yapılabilir. Hastalar genetik yatkınlık ve beslenme alışkanlıkları sebebiyle oluşan bölgesel yağlanmadan şikayetçidir. Uygulamadan en efektif sonucu alıp, kalıcı hale getirilmesi için operasyon sonrası doktorunun tavsiyelerine dikkat etmelidir.

Kişinin kendi vücudundaki yağ dokuları ile yapılacak dolgu işlemleri için de liposuction uygulaması yapılır. Bu amaçla yapılan liposuction uygulamasında temel amaç bölgesel yağ birikmesi olan bölgeden yağın alınarak çöküntü olan bölgelere enjekte edilmesidir.

Liposuction (Yağ Aldırma) Kimlere Yapılır?
Liposuction (Yağ Aldırma) Nasıl Yapılır?
Liposuction (Yağ Aldırma) Nasıl Yapılır?

Liposuction uygulamasına geçilmeden önce hangi bölgelerde ne gibi sorunların olduğu tam olarak analiz edilir. Analizin tamamlanmasıyla birlikte liposuction uygulamasının diğer operasyonlarla kombine edilmesine gerek olup olmadığına karar verilir. Bu sürecin devamında ise hangi bölgeden ne kadar yağ alınacağı belirlenir. Hasta psikolojisinin de operasyona hazır hale getirilmesiyle cerrahi müdahale süreci başlatılır.

 

Liposuction ile yağ aldırma operasyonu lokal ya da duruma göre genel anestezi altında yapılan ortalama iki saat arasında süren ciddi bir operasyondur. Yağın alınacağı bölgeye sıvı enjekte edilmek ya da ultrason dalgası göndermek suretiyle yağ hücrelerinin parçalanması sağlanır. Yağ hücrelerinin parçalanmasıyla bölge üzerinde ufak kesiler açılır, bu kesilerden özel bir vakum yardımıyla titizlikle bölgedeki parçalanan yağ dokuları vakumlanır.

 

Gerekli hallerde alınan yağ başka bir bölgeye enjekte edilebilir. Bu yağ alma ve tekrar enjekte etme işi operasyonun süresini uzatabilir. Son zamanlarda vaser liposuction gibi birçok teknik klasik liposuction tekniğinden ilham alarak geliştirilmiş ve klinik uygulamada başarılı sonuçlar elde etmemizi sağlamıştır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Liposuction tekniği kullanılarak yapılan operasyonlar uygulayıcı cerrah tarafında titiz bir çalışma ve efor gerektirir. Operasyondan önce cerrahınızın vereceği tavsiyelere harfiyen uyularak fiziksel hazırlık sağlanmalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlardan, sigara, alkol gibi alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.Operasyondan önce ve sonra doktorunuzun vereceği perhiz listesi tam olarak uygulanmalıdır.Hasta erken dönemde sosyal yaşamına 5-7 gün içerisinde dönebilmektedir.

  • Operasyondan önce uzman hekimin vereceği tavsiyelere harfiyen uyularak fiziksel hazırlık sağlanmalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlardan, sigara ile alkol gibi alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.
  • Operasyondan önce ve sonra doktorunuzun vereceği perhiz listesi tam olarak uygulanmalıdır.
  • Hasta erken dönemde sosyal yaşamında herhangi bir sıkıntı yaşamayacak şekilde hareket edebilir.
  • Operasyonda cerrahi kesiler atıldığı için hasta kişisel hijyenine maksimum özen göstererek enfeksiyon riskinden kaçınmalıdır.
Op. Dr. Hakan Demirel