Popo Estetiği Nedir?
Popo Estetiği Nedir?

Popo estetiği, mevcut kalça görünümünden rahatsız olan bireylerde, popo estetiği kazanmak amaçlı uygulanan tüm uygulama ve yöntemleri kapsar. Bu yöntemler kişiden kişiye değişen şekillerde ve miktarlarda uygulanır. Popo estetiği operasyonları doğru uygulamayla gerçekleştirilirse hastanın sosyal yaşamında daha mutlu olmasını sağlayacak operasyonlardır.

 

Kalça bölgesinde dolgunlaştırma, biçimlendirme, dikleştirme ve ihtiyaca göre küçültme gibi seçenekleri içeren bu operasyonların temel amacı vücudun kalça bölgesinde kilo ve yaşa bağlı olarak oluşan ya da yapısal olan estetik problemleri ortadan kaldırmaktır. Popo estetiği için yağ enjeksiyonu, protez ve askı yöntemi gibi seçenekler uygulanabilir.

Popo Estetiği Kimlere Yapılır?

Sadece popo estetiği değil herhangi bir estetik operasyonun yapılma nedeni, yapılacak bölgede çeşitli sebeplerle meydana gelen şekil bozukluklarıdır. Bu şekil bozukluklarını takip eden süreçte hasta bundan rahatsız olarak sosyal hayatında başarısız olduğunu düşünmeye başlar. Popo estetiği operasyonları da yaş ve kilo gibi problemlerle genetik yatkınlığın birleşmesi sonucu ortaya çıkan sarkma, şekilsiz büyüme gibi popo bölgesinde meydana gelen sorunların ortadan kaldırılmasını hedefler.

Sadece popo estetiği değil herhangi bir estetik operasyonun yapılma nedeni, yapılacak bölgede çeşitli sebeplerle meydana gelen şekil bozukluklarıdır. Bu şekil bozukluklarını takip eden süreçte hasta bundan rahatsız olarak sosyal hayatında başarısız olduğunu düşünmeye başlar. Popo estetiği operasyonlarında yaş ve kilo gibi problemlerle genetik yatkınlığın birleşmesi sonucu ortaya çıkan sarkma, şekilsiz büyüme gibi popo bölgesinde meydana gelen sorunların ortadan kaldırılmasını hedeflenir. Bu süreçte yağ enjeksiyonu gibi yöntemlere ek olarak, popo protezi ve askı gibi yöntemleri de içeren çeşitli operasyon teknikleri hastaya uygulanabilir. Yöntemin hasta özelinde seçilmesi başarının anahtarıdır. Liposuction ile vücuttan toplanacak yağ miktarının yeterli olmadığı durumlarda hastaya ancak popo protezi uygulanabilirken; iki yöntemin de işlevsel olmadığı durumlarda askı yöntemi devreye girer. Sonuç olarak hasta kendine özel seçilen yöntem sayesinde ideal popo görünümüne kavuşur.

Popo Estetiği Kimlere Yapılır?
Popo Estetiği Nasıl Yapılır?
Popo Estetiği Nasıl Yapılır?

Popo estetiği sağlamanın esasında dört yöntemi mevcuttur. Bu yöntemlerden ilki sorunların ortaya çıkmasını engelleyecek veya geciktirecek spor egzersizleridir. Spor egzersizlerinin artık yeterli olmadığı durumlarda ise cerrahi yöntemler devreye girer.

 

Bu yöntemlerden ilki yağ enjeksiyonudur. Yağ enjeksiyonu yönteminde, vücudun herhangi başka bir bölgesinden kanüller yardımıyla alınan yağ dokuları yoğunlaştırılarak poponun önceden belirlenen noktalarına enjekte edilir. Bu enjeksiyonla amaçlanan dolgun bir popo görüntüsüdür.

 

İkinci yöntem popo protezidir. Popo protezinin uygulanmasının temel amacı, yağ enjeksiyonu yönteminde alınacak yağ miktarını vücudun diğer bölgelerinin karşılayamıyor oluşu veya fazla miktarda yağ gereksinimidir. Böyle bir durumda silikon protezlerden faydalanılarak popo yağ transferi olmadan şekillendirilir. Silikon protezler poponun belli bölgelerine yerleştirilerek dolgun ve dik bir görüntü elde edilir.

 

Üçüncü yöntem ise askı yöntemidir. Bu yöntemin uygulanabilmesi için hastalarda ciddi deri sarkmalarının meydana gelmiş olması gerekir. Sarkmanın mevcut olması durumunda karın ve popo bölgesinden deriler çıkartılır ve kalan deri askılanarak popo bölgesi şekillendirilir. Operasyon sonucunda dik ve dolgun bir popo görüntüsü elde edilir. Üç yöntemde de temel amaç popoyu dik, dolgun ve genç bir görüntüye kavuşturmaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Popo estetiğinin sağlanması için yapılan operasyonların tümü ciddi bilgi ve dikkat gerektiren operasyonlar olmalarından kaynaklı, ekstra dikkat gerektirir. Bu noktalar şunlardır:

  • Operasyondan önce ve sonra doktorunuzun verdiği tüm tavsiyelere harfiyen uyulmalı; kullanılan ilaçlar düzenlenmeli, alkol ve sigara tüketimi iyileşme sürecinde azaltılmalı veya kesilmelidir.
  • Operasyondan sonra korse kullanımı önerilir. Otururken, kalkarken ve diğer hareketleri yaparken eskiye nazaran daha narin olunmalıdır.
  • Operasyonun sonuçları belli olana ve doktor tarafından izin verilene kadar spor egzersizlerinden uzak durulmalıdır. Genelde ikinci ayın sonundan itibaren hastalar spor yapmaya başlayabilmektedir.
  • Operasyon bölgesini ağır yük altında bırakabilecek hareketlerden ve işlerden uzak durulmalıdır.
  • Operasyon sonrasında hasta hijyenine maksimum özen göstermelidir.
Op. Dr. Hakan Demirel
Popo Estetiği İşleminin Avantajları Nedir?
Popo Estetiği İşleminin Avantajları Nedir?

Popo estetiği ameliyatı olan hastalar temelde istedikleri estetik görünüme kavuşmalarının yanında seçilen yönteme göre ekstra bazı avantajlar da kazanabilirler.

  • Sarkmış, şekilsiz hale gelmiş bir popo görüntüsü mevcutsa, probleme uygun yöntem uygulanarak hasta bu görüntüden kurtulabilir.
  • Operasyon sonrasında popo dik, diri ve şekilli görünür. Kalça bölgesi daha estetik hale gelir.
  • Popo hatları belirginleşerek dolgun ve genç bir görüntü ortaya çıkarır.
  • Operasyonun sonuçları genelde mükemmele yakın olduğu için hastanın psikolojisi düzelir ve sosyal hayatında daha başarılı hale gelir.
İyileşme Süreci

Popo estetiği operasyonlarında uygulanan yöntem hastaya ve hastanın problemine göre değişmesinden ötürü spesifik bir süreci ifade etmek zordur ancak her üç yöntemde de bazı noktalar ortak olduğu için bu noktaların belirtilmesi gerekmektedir.

 

Operasyonu takip eden süreçte sonuçların tam olarak alınabilmesi için üç – altı hafta arasında değişen sürelerde hastaya korse kullanımı önerilir. İyileşme süreci genelde on günde tamamlanır ancak altıncı ayın sonuna kadar doktor kontrolleri sürer. Tatmin edici sonuçlar ise korse kullanımının son bulmasıyla gözlemlenmeye başlar. Bu altı ayın ilk on günü hasta açısından hijyen problemleri nedeniyle daha dikkatli olunması gereken bir süreçtir.

 

Operasyondan sonra morluk, kızarıklık ve hafif ödemlerin oluşması muhtemel ve öngörülebilirdir. Hijyene azami özen gösterilmesi enfeksiyon gibi komplikasyonları engelleyecektir.

Popo Estetiği İyileşme Süreci