Yara İzi Estetiği Nedir?
Yara İzi Estetiği Nedir?

Yara izi estetiği yara izinin en aza indirgenmesi için yapılacak işlemleri içerir. Yara izleri, yara iyileştikten sonra kalan görüntüdür. Yaralanma veya ameliyatın kaçınılmaz sonucu olup gelişimleri önceden tahmin edilemez olabilir. Zayıf iyileşme kötü görünen yara izine yol açabilir. İyileşen bir yara bile iz bırakabilir; çevresindeki sağlıklı dokudan renk veya doku farklılığı gösterebilir. Yara izi estetiği yara izinin türüne ve derecesine göre değişmekle birlikte aşağıdaki tedavileri içerebilir:

  • Basit topikal tedaviler
  • Yara kapanmasında ileri tekniklerle cerrahi revizyon
  • Yara izinin revize edilmesi (yara izinin tamamen silinemediği durumlarda)

Plastik cerrahınızın önerdiği ameliyat ve diğer tedaviler yardımı ile oluşan renk değişikliği, yüzey düzensizliği ve diğer yaralar kozmetik olarak iyileştirilebilir. Bu tür izler fonksiyon kaybına ya da fiziksel rahatsızlığa neden olmasa da görsel açıdan rahatsız edici olabilir.

Yara, cildin iyileşme sürecinin doğal bir parçası olmakla birlikte özellikle kozmetik açıdan rahatsızlık veren durumlara neden olabilir. Çoğu küçük yara izi iyileşmek için yeterli zaman verilirse neredeyse görünmez olur; ancak büyük, kalın, girintili yara izleri için yara izi estetiği uygulanmalıdır.

Kimler Yara İzi Estetiğine Uygundur?

Yara izi estetiği son derece bireyselleştirilmiş bir prosedürdür ve eğer bu prosedürü uygulayacaksanız bunu kendiniz istemelisiniz. Başkasının arzularını yerine getirmemeli veya her türden ideal imaja uymaya çalışmamalısınız.

Yara izi estetiği vücudunun herhangi bir yerindeki bir yara yüzünden rahatsızlık duyan, yara izi estetiği ameliyatı için olumlu bir bakış açısı ve gerçekçi hedefleri olan, tedavi edilecek alanda aktif sivilce veya diğer cilt hastalıkları olmayan her yaştaki insana uygulanabilir.

Kimler Yara İzi Estetiğine Uygundur?
Yara İzi Estetiği Nasıl Yaralara Yapılır?
Yara İzi Estetiği Nasıl Yaralara Yapılır?

Sahip olduğunuz yara türü, plastik cerrahınızın yara izi estetiği uygularken kullanacağı tekniği belirlemesini sağlayacaktır.

 

Hipertrofik yara izleri doğrudan bir yara bölgesinde gelişen kalın bir yara izidir. Kırmızı renkli ve rahatsız edici olurlar; hatta zaman içinde büyüyebilirler. Koyu renkli veya açık renkli olabilirler.

 

Keloidler hipertrofik yara izlerinden daha büyüktür. Ağrılı veya kaşıntılı olabildikleri gibi aynı zamanda pütürlü görünüme sahiptirler. Orjinal bir yaranın üzerinde gelişirler. Keloidler vücudunuzun herhangi bir yerinde olabilir ancak yüz, boyun, kulak, göğüs veya omuz gibi bazı bölgelerde daha sık görünürler.

 

Kontraktürler, iyileşme sırasında meydana gelen ve cilt hareketini kısıtlayan izlerdir. Yanıklarda olduğu gibi, büyük miktarda doku kaybı olduğunda ortaya çıkabilirler. Kontraktürler parmak, dirsek, diz ve boyun gibi hareketli bölgelerde oluşursa ciddi fonksiyon kaybına da yol açabilir.

Yara İzi Estetiği Nasıl Yapılır?

Cerrahi işlemler sırasında hastanın acı duymaması için anestezi verilir. Seçenekler arasında lokal anestezi, sedasyon ve genel anestezi sayılabilir. Doktorunuz sizin için en iyi seçimi yapacaktır. Yara muayene edilerek elde edilebilecek iyileştirme derecesi, yara izinin ciddiyetine, türüne, boyutuna ve konumuna bağlı olarak belirlenecektir. Bazı durumlarda tek bir teknik ile önemli gelişme sağlanabileceği gibi, plastik cerrahınız en iyi sonucu elde etmek için yara izi estetiği tekniklerinin bir kombinasyonunu önerebilir. 
Jel, bant gibi topikal tedaviler yara kapanmasında ve iyileşmesinde yardımcı olabilir; cildin düzensiz pigment üretme miktarını azaltabilir. Bu tip ürünler mevcut cilt izlerini ve renk değişimlerini tedavi etmek ve estetik sonrası bölgenin iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılabilir.

 

Yara izi estetiği için enjekte edilebilir tedaviler de kullanılabilir. Dermal dolgu çukur biçimindeki yara izlerini doldurmak için kullanılabilir. Kullanılan enjekte edilebilir madde ve yara koşullarına bağlı olarak, sonuçlar üç aydan birkaç yıla kadar geçen bir sürede ortaya çıkacaktır. Sonuçların sürdürülebilir olması için seanslar tekrarlanmalıdır. Diğer bir enjeksiyon türü, kolajen oluşumunu azaltmak için steroidlerin uygulanmasıdır ve yara dokusunun görünümünü, boyutunu, dokusunu olumlu yönde değiştirir.

Yara İzi Estetiği Nasıl Yapılır?
Op. Dr. Hakan Demirel
Yara İzi Estetiği Riskleri ve Komplikasyonları

Yara izi estetiği ameliyatı kararı son derece kişisel bir konudur ve oluşacak sonuçlarla hedeflerinize ulaşıp ulaşamayacağınıza, risklerin ve komplikasyonların kabul edilebilir olup olmamasına göre karar verilmesi gerekir. Plastik cerrahınız size ameliyatla ilgili riskleri ayrıntılı bir şekilde açıklayacaktır. Sizden kabul edeceğiniz prosedürü, alternatifleri, muhtemel riskleri ve potansiyel komplikasyonları tam olarak anlamanız için onay formlarını imzalamanız istenecektir.

Yara İzi Estetiği İyileşme Süreci

Prosedür tamamlandığında işlem bölgesinin temiz tutulabilmesi için bandajlar ve pansumanlar uygulanabilir. Doktorunuzun size özel, ameliyattan sonra iyileşmeye yardımcı olacak ilaç ve önerilerini uygulamanız; doktorunuzun talimatlarını takip etmeniz ameliyatın başarısının anahtarıdır. Cerrahi iyileşme boyunca yaranın aşırı kuvvet, sürtünme, hareket veya güneşe maruz kalmaması önemlidir.